Ceo ručak u jednoj čorbi ;)
Pileća supa, poznato je, podiže imunitet. U čorbu možemo staviti sve što imamo od povrća, a takvim obrokom dobijamo odlično izbalansiranu ishranu.
Sastojci:
- 1 veća glavica crnog luka
- 2 kašike ulja
- 300 g pilećeg filea
- 2 manje šargarepe
- 1 koren peršuna
- 1 manja tikvica
- 2-3 krupnija cvetića karfiola ili brokolija
- 60 g graška
- 60 g boranije
- 2 krompira srednje veličine
- komad celera
- 1-2 kaf. kaš. soli
- prstohvat sveže mlevenog bibera
- 3 kašike kisele pavlake
- 1 žumance
- 1 kašika iseckanog peršuna i mirodjije
Od piletine koristim samo belo meso bez kože, bilo da je reč o grilovanju, pohovanju, ili o supama, pa je tako i u ovom receptu.
Razmera mesa i povrća bi trebalo da bude ujednačena, od svega po malo, tako da nijedan ukus ne preovladava, a da zajedno čine harmoniju ukusa. Čorba se kuva "na gusto", a gustina se ne postiže dodavanjem, recimo, cele glavice karfiola, već samo 2-3 cvetića.
Priprema:
Očistiti meso od opnica i masnoće ako je ima, isprati pod tekućom vodom i posušiti kuhinjskom hartijom, a zatim ga iseći na sitne komade.
Početi od dinstanja sitno seckanog crnog luka, na malo ulja i na tihoj vatri, dok ne bude omekšao. Na luk staviti isečenu piletinu, pa dinstati nekoliko minuta. Obavezno mešati da se ne bi zalepila za dno šerpe, s obzirom da nema tečnosti. Zatim dodati na kolutiće iseckanu i sitno rendanu šargarepu i na kolutiće iseckan koren peršuna, pa dinstati dok sastojci u šerpi ne budu obojeni narandžastom bojom.
Tada dodati na kockice iseckanu manju tikvicu, boraniju i grašak. Nastaviti s dinstanjem i mešanjem, pa dodati na kockice iseckan krompir, iseckane cvetiće karfiola i na kraju dodati sitno izrendan celer. Kratko prodinstati, pa zatim preliti povrće toplom vodom, tek da bude pokriveno. Nikako ne preterivati s vodom, jer je bolje dodati je ako iz šerpe bude isparila, nego previše sipati.
Začiniti čorbu biberom. Kuvati na tihoj vatri 40 minuta. Isključiti ringlu, a čorbu posoliti i ostaviti na toploj ringli. Dodati iseckane peršun i mirodjiju - na kraju kuvanja ukoliko su začini sveži, ili na polovini kuvanja ukoliko su sušeni. Proveriti da li je čorba dovoljno slana, pa dosoliti ukoliko je potrebno.
Pomešati mileram i žumance, pa u tankom mlazu sipati u čorbu, stalno mešajući, što će joj dati finu konzistenciju.
Ova čorba se ne podgreva. Ako i ostane od ručka za večeru, mada sumnjam, jesti "sa sobne temperature".
Mene u kuči svi zadirkuju da bih mogla da živim na čorbama i kupusu. Što je istina. Tako da i ova čorba za mene predstavlja super recept!
OdgovoriIzbrišiNišta lepše, a ni zdravije, od dobre nemasne čorbe ili potaža :)
OdgovoriIzbrišiMa, bas si sve ovo fino slozila, divne boje i prava vitaminska corbica.:)))
OdgovoriIzbrišiHvala :)
OdgovoriIzbrišiMnogo volimo ovakve čorbice i vrlo često ih kuvam. Uz čorbu napravim, recimo, gibanicu i bogovski smo ručali :)