Karadjordjeva šnicla




Situacija koja se ponavljala: ulazim u restoran, dobijem jelovnik, pažljivo pregledam sva jela s menija, pa se odlučujem za karađorđevu šniclu :) Ova punjena, urolana šnicla, bila mi je godinama omiljeno restoransko jelo.

Naziv jela ne vodi poreklo od vožda Karađorđa, kako bismo, možda, pomislili, već je šnicla nastala sredinom 20. veka  u kuhinji kuvara Miće Stojanovića, koji je dekorisao svoj novitet limunom i paradajzom, raspoređenim tako da je ličilo na orden poznat kao Karađorđeva zvezda. 

Sastojci:
  • 200 g telećeg ili svinjskog filea po osobi
  • najviše 40 g starog kajmaka po šnicli
  • prstohvat soli po šnicli
  • oko 1/2 litre ulja za prženje
duplo pohovanje šnicli:
  • ~100 g brašna za 4 šnicle
  • 2 jaja za 4 šnicle
  • ~150 g prosejanih prezli za 4 šnicle

Količine određujemo na licu mesta, u zavisnosti od broja i veličine šnicli. Umesto filea komotno upotrebiti meso od buta.

Priprema:

Isprati meso pod hladnom vodom, posušiti ubrusom i odstraniti svaku masnoću. File zaseći po dužini i formirati veliku šniclu, pa je dobro istanjiti tučkom i posoliti. Na svaku šniclu, u zavisnosti od njene veličine, staviti do 40 g starog kajmaka. Ovo je originalan recept i karadjordjeva šnicla se puni jedino i samo kajmakom. 

Stavićemo kajmak na sredinu šnicle i prebaciti krajeve preko kajmaka, zatim urolati. Ne trebaju čačkalice jer će se meso držati duplim pohovanjem. Jako je važno da šnicla bude dobro zatvorena da kajmak ne bi iscurio prilikom prženja.

Šnicle manje veličine samo ćemo urolati, bez prebacivanja krajeva.

Kada sve šnicle budu urolane staviti da se greje ulje na srednje jakoj vatri. Veličina posude trebalo bi da bude ekvivalentna dužini urolane šnicle. Dubina ulja bi trebalo da bude najmanje do polovine visine šnicle. 

Dok se ulje bude grejalo spremiti sastojke za pohovanje. Količina brašna, jaja i prezli zavisiće od broja i veličine šnicli, a s obzirom da se šnicle duplo pohuju spremiti i više.

Nije nikakav problem da krenemo od 2 jaja, pa da "u hodu" razmutimo još dva, ukoliko bude bilo potrebno.
Šnicle prvo uvaljati u brašno, pa u jaja, pa u prezle, pa opet u jaja, pa u prezle.

Kako ćemo znati da se ulje dovoljno ugrejalo? Umočiti drveni štapić ili vrh drške od varjače u ulje, pa ako zapeni i formiraju se mehurići oko drveta, ulje je spremno i temperatura je postignuta. Staviti šnicle da se prže.

Okretati ih da bi jednako porumenele sa svih strana. S obzirom da šnicle imaju solidnu debljinu, trebalo bi ih pržiti nešto duže nego kad nisu rolovane, ali ne predugo, da se sav kajmak unutar njih ne bi istopio. Kada šnicle budu dobile lepu, zlatnu boju, izvaditi jednu iz ulja, pa je preseći i videti dokle je stigla termička obrada, i prema tome odrediti dužinu prženja ostalih šnicli.

Karađorđeve šnicle serviramo dok su tople, uz unapred spremljen tartar sos i prilog od kuvanog povrća.















Nema komentara:

Objavi komentar

Print Friendly and PDF