- 6 kg crvenih, mesnatih paprika
- 3 kg šargarepe
- 2 l vode
- 0.5 dl esencije
- 125 g šećera
- 220 g soli
- 1 l ulja
Navedene mere su za 9 tegli od 500 grama. Ako je u pitanju polovina mere, prepoloviti
U većoj šerpi zagrejati vodu do ključanja, pa dodati so, šećer i esenciju.
Prvo kuvati paprike 3 minuta od trenutka kad voda ponovo proključa. S obzirom da ne mogu da stanu odjednom u šerpu, kuvati ih iz dve, tri, ture. Vaditi paprike rešetkastom kašikom u cediljku, pa u vruću vodu staviti šargarepu, koju bi trebalo kuvati 10 minuta od trenutka kad voda ponovo proključa. Izvaditi šargarepu u cediljku i ostaviti povrće da se delimično ohladi. Vrlo je važno da povrće iz slanog rastvora bude dobro ocedjeno, jer bi višak soli loše uticao na ukus ajvara.
Samleti povrće pomoću klasične ili električne mašine, ali nikako ne u blenderu.
U šerpi većeg prečnika zagrejati ulje, pa smanjiti temperaturu. Dodati samleveno povrće, a zatim ga dinstati 60-80 minuta uz često mešanje. Ukoliko je vrlo tiha vatra ajvar neće zagoreti, ali je potrebno mešanje jer će se lepiti za dno šerpe. Ajvar će biti skuvan, odnosno upržen, kada sva tečnost bude isparila. Na kraju, kada povučemo varjačom po dnu šerpe, trebalo bi da ostane "put". Proveriti da li je dovoljno slan, pa dosoliti ako je potrebno.
Dok se ajvar bude kuvao, pripremiti tegle.
Odabrati i oprati lepe tegle koje nisu oštećene, ostaviti ih da se ocede, a pola sata pre završetka kuvanja ajvara staviti ih na rešetku u rerni, naopako okrenute, da se ugreju i dobro osuše na 100°C.
Isključiti ringlu na kojoj se kuvao ajvar, a i rernu. Vaditi jednu po jednu teglu pomoću suve krpe i uvek zatvoriti vrata od rerne da se ostale tegle ne bi hladile. Puniti tegle ajvarom pomoću veće kašike. Obrisati ih ako su umrljane ajvarom.
Ako imamo originalne poklopce za tegle - stavićemo ih. Ispod svakog poklopca staviti komad celofana da ajvar ne bi došao u dodir s poklopcem. U slučaju da nemamo poklopce, staviti po 2 komada celofana s dve gumice.
Namestiti kutak u kome će se tegle hladiti naredna dva dana. Kaže se da tegle idu u "dunst". Nastojati da to bude mesto na kome ih niko neće pomerati, ušuškane ćebadima, jorganima i sličnim pokrivačima. Nakon dva dana, kada tegle budu sasvim ohladjene, spremiti ih na mračno i hladno mesto - neki plakar u podrumu, na terasi i slično. Tegle ne tumbati. Otvorenu teglu čuvati u frižideru.
Odavno sam videla recept za ovakav ajvar, i svaki put obećam sebi da ću ga napraviti i isprobati, samo što bih ovde dodala i malo ljute paprike jer i šargarepa i paprike su slatke i uvek zaboravi....ne znam da li ima još paprika da se kupe, pogledaću danas i ako ih nađem, možda napravim jednu malu turu za probu..pozdrav Vesna.
OdgovoriIzbrišiOvaj ajvar nema onaj specifičan ukus dimljenih paprika, kao što ima klasičan ajvar, i malo je oštrije arome zbog kuvanja u vodi s esencijom, ali je ukusan na svoj način. S obzirom da je iz mamine kuhinje, jela sam ga još kao dete, ali priznajem da mi se klasičan ajvar više svidjao 😀 Za ovo slikanje pravila sam od 1/3 pune mere, pa eto, nije mnogo posla, a ni povrća, da se proba i proveri 🙂 Dobila sam 3 teglice i stavila sam ih u frižider da jedemo ovih dana. Ako vam se ajvar ne bude dopao, možeš da ga stavljaš kao začin u jelo i tako potrošiš. Pozdrav, Zorice, i hvala na javljanju 🌹
Izbriši