Sastojci:
- 260 g ražanog brašna
- 110 g pšeničnog brašna
- 2 ravne kašičice soli
- 1/4 kašičice suvog kvasca
- 375 ml vode
- oko 50 g pšeničnog brašna za mešenje
Izmeren hleb posle pečenja ima težinu od 600 grama.
Priprema:
Hleb se priprema 24 sata. Ako smo počeli s pripremom u 9 ujutro, u 9 uveče ćemo hleb premesiti, a u 9 ujutro sledećeg dana ćemo ga završiti. Osim dugog stajanja, nema velikog posla oko hleba.
Izmeriti i prosejati obe vrste brašna. Kod ražanog brašna na kraju kašikom pogurati mekinje kroz rešetku. Bilo bi bolje da brašno bude integralno.
U činiju s brašnom dodati so i kvasac, pa promešati. Dodati vodu i kašikom umutiti testo. Na početku će biti žitko, a kasnije tokom mešanja sve gušće. Vlažnim rukama formirati loptu, staviti je u čistu činiju i pokriti plastičnom folijom.
Ostaviti da stoji 12 sati na sobnoj temperaturi, a zatim u činiji rukom premesiti testo, vratiti plastičnu foliju i ostaviti sledećih 12 sati da stoji. Nakon tog vremena pojaviće se mehurići vazduha na površini testa. Hleb neće mnogo narastati s obzirom da ima tek mrvicu kvasca. Ulazimo u poslednju fazu pripreme. Testo prebaciti na pobrašnjenu radnu površinu, pa ga oblikovati u okruglu veknu pomoću pšeničnog brašna. Pobrašniti kalup za pečenje, pa na sredinu staviti loptu od testa, malo je pobrašniti odozgo, pokriti i ostaviti da miruje sledeća 2 sata.
Zagrejati rernu na 220°C.
Kalup pokriti alu-folijom i staviti ga u vruću rernu. Peći hleb ispod folije 30 minuta, zatim skloniti foliju i peći još 15-20 minuta na 200°C. Na kraju bi trebalo da hleb ima tamnu koricu, pa se ravnati tim podatkom kad je vreme pečenja u pitanju.
Hleb umotati u čistu kuhinjsku krpu i ostaviti sat vremena da se hladi. Ako se pritom čuje pucketanje korice, tain je ispao kako treba.
Nema komentara:
Objavi komentar